sobota, 5 sierpnia 2017

Ojciec karmiący


  

Ostatnio znalazłam artykuł o karmieniu dziecka przez ojca, każdemu z was wydaje się, że to jest nic trudnego, wystarczy nalać wodę wsypać proszek wymieszać i podać dziecku. A jednak wszystko rozbija się o szczegóły- jest ich sporo i można w nich wiele poplątać.Masz ochotę ulepszyć recepturę mleka w butelce albo trochę zmienić technikę karmienia ? Nie ty jeden . Pediatrzy znają ze swoich gabinetów całą listę takich innowacyjnych pomysłów, które -generalnie w teorii- w praktyce mogą zaszkodzić dzieckuPowiększanie dziurki w smoczku Dzięki dużej dziurce mleko wypływa szybko i karmienie trwa tylko chwilę- i właśnie z tego powodu picie przez taki "ulepszony" smoczek jest dla niemowlęcia niezdrowe i ryzykowne. Dziecko może nie nadążyć z połykaniem i się zakrztusić. Do tego szybkie karmienie często kończy się bólem brzuszka albo ulaniem pokarmu. Producenci butelek i smoczków do karmienia wiedzą, co robią- mała dziurka w smoczku (coraz częściej smoczki mają, zamiast jednej, kilka małych dziurek) sprawia, że picie z butelki przypomina ssanie piersi. Mleko leci powoli, a maluch przy ssaniu musi się trochę wysilić. To nie tylko sprzyja lepszemu trawieniu lecz także na przykład prawidłowemu rozwojowi zgryzu.Usypianie "na butelce"
To jasne, że podczas ssania maluch relaksuje się i łatwo odpływa, ale mimo tego karmienie nie powinno być sposobem na jego usypianie. Po wieczornym karmieniu dziecko powinno mieć jeszcze przetarte dziąsła ( a tym bardziej pierwsze ząbki ) pieluchą lub gazikiem z ciepłą wodą. To naprawdę nie jest nadmiar troskliwości : próchnica butelkowa ( spotyka się ją już u półrocznych dzieci !) może prowadzić do poważnych kłopotów. Popsute mleczaki bolą i szybciej wypadają niż powinny, co grozi przedwczesnym pojawieniem się zębów stałych i krzywym zgryzem (szczęka jest jeszcze za wąska, rosnące zęby zachodzą więc na siebie)PrzekarmianieKażde niemowlę- i to karmione piersią, i to które dostaje mleko modyfikowane- powinno być karmione na życzenie, ale przecież nie każdy jego płacz oznacza, że jest głodne. Równie dobrze maluch może płakać ze zmęczenia , z senności , nudy itp. Butelkowy maluch powinien wypijać mniej więcej tyle mleka ile przewiduje schemat żywienia opracowany przez Instytut Matki i Dziecka (ale ! wielkość posiłków dla kilku miesięcznego malucha może się różnić w ciągu doby o ok 30/40 ml )Karmienie podczas płaczuZamiast wpychać płaczącemu dziecku butelkę z mlekiem, najpierw lepiej spróbuj innych metod, ponoś chwilę daj possać smoczek . Nie zawsze płaczące dziecko jest głodne . Kiedy płaczące dziecko zaczęłoby zachłannie pić, mogłoby się zakrztusić. Z tego powodu też nie powinno się podawać dziecku butelki w momencie szczepienia albo innych bolesnych zabiegów medycznych.Zagęszczanie mieszankiMoim zdaniem najważniejsza rzecz do zapamiętania przez ojców. Ja byłam świadkiem kiedy słyszałam " nic się nie stanie jeśli za dużo mleka wsypałem" albo " nic się nie stanie jak za mało liczby miarek na wyznaczoną ilość  wody" No tak , nic się nie stanie, a co może się stać ? Tak więc, wsypuj do butelki z wodą dokładnie tyle mlecznego proszku ile zaleca producent !. Zagęszczanie mleka jest niekorzystne dla zdrowia niemowlęcia ( może na przykład prowadzić do zaparć)
-albo jej rozcieńczanieWsypywanie za małej ilości proszku jest również niewskazane. Taka "cienka" mieszanka nie jest też lekiem na zaparcia, za to może sprawić, że niemowlę będzie miało niedobory składników mineralnych (np. wapnia) i witamin (np.. witaminy D3)Karmienie na leżącoKiedy niemowlę piję mleko, jego głowa powinna znajdować się trochę wyżej niż klatka piersiowa. Karmienie malucha leżącego na płasko grozi zachłyśnięciem się dziecka (kiedy pokarm cofnie się z żołądka do przełyku) Najlepiej karmić dziecko, trzymając je w ramionach. Dla niego to ważne chwile bliskości fizycznej ( dziecko tego bardzo potrzebuje ). Zawsze butelkę przechylaj tak, aby mleko wypełniało chociaż połowę smoczka a najlepiej cały smoczek, bo dzięki temu maluch nie połyka podczas ssania zbyt dużo powietrza.Zostawianie resztek na potemKolejna ważna sprawa. Jedni mówią- można nawet 2 godziny po przygotowaniu podać mleko , kolejni że nie wolno a jeszcze inni, że max godzina później wylać. Więc jak to jest z tym zostawianiem resztek ? Najlepiej kiedy przygotowujesz mieszankę tuż przed podaniem jej dziecku ( ciepłą wodę możesz trzymać w podgrzewaczu) "ja akurat zaopatrzyłam się w czajnik z funkcją regulacji temperatury, plus-szybko mogę podać mleko, małe zużycie energii." - Nie powinno się trzymać gotowego mleka w temperaturze pokojowej dłużej niż 20 minut. Nigdy też nie należy zostawiać niedopitej mieszanki na kolejne karmienie ! ( nawet jeśli ją włożymy do lodówki ) Choć pewnie mleko nie byłoby zepsute, to na pewno nie byłoby też aż tak wartościowe, jak to przygotowane tuż przed karmieniem.Używanie wody z kranuChoć my, dorośli możemy ją pić bez strachu, do przyrządzania mleka dla niemowlęcia raczej się nie nadaje. Najlepsza jest woda butelkowana źródlana , nisko mineralizowana (mniej niż 500mg składników mineralnych na litr) zbyt duża ilość składników mineralnych obciąża nerki dziecka dla bezpieczeństwa  nawet taką wodę lepiej jest przegotować, a najlepiej z atestem Instytutu Matki i Dziecka albo Centrum Zdrowia Dziecka.
Ile ml do butelki ? Niemowlę przez pierwsze 4 miesiące/6miesięcy piję wyłącznie mleko modyfikowane  lub mieszankę mlekozastępczą, którą przepisze mu pediatra. Ile powinien wypijać w ciągu doby ? Zobacz co mówią ogólne zalecenia ( u każdego dziecka proporcję mogą się różnić na plus albo na minus)1. miesiąc 7 porcji dziennie po 90-110 ml
2. miesiąc 6 porcji po 110-130 ml
3. miesiąc 6 porcji po 130 ml
4. miesiąc 6 porcji po 150 ml
5-6. miesiąc 4 porcje po 180ml lub więcej ( dziecko zaczyna już jeść nowe posiłki: zupki, kaszki , owoce, gotowane warzywa.Często spotykam się z małą niewiedzą ojców na temat mleka modyfikowanego , wybaczam wam :)większość z was to przyszli tatusiowie lub świeżo upieczeni i nie tylko , wiadomo nie rodzimy się od razu znając się na wszystkim. Tak więc wprowadzę was , jak i również przyszłe mamy do tematu mieszanek , jaka , do kiedy , dla kogo , i dlaczego akurat tą muszę podawać.

Kup mieszankę. Łatwo powiedzieć, trudno zrobić ? Sprawdź jak wybrać odpowiednie mleko.
Początkowe (cyfra 1)
Jest przeznaczone dla dzieci od urodzenia do końca szóstego miesiąca życia
Następne (cyfra 2) Dla dzieci po skończeniu szóstego miesiąca do końca pierwszego roku życia. Mleko następne wprowadza się do diety powoli: przez kilka tygodni mieszaj je w butelce z mieszanką początkową, powoli zmieniając proporcje. Dzięki temu półroczny maluch przyzwyczai się do nowego smaku, a jego organizm- do trawienia nowych składników
Junior (cyfra 3). Dla dzieci między pierwszym a trzecim rokiem życia
Hipoalergiczne (HA) Mleko dla dzieci, u których istnieje ryzyko rozwinięcia się alergii (np. uczulenie mają rodzice lub rodzeństwo dziecka).
Hydrolizowane. To częściowo refundowane mieszanki, przeznaczone dla dzieci z już potwierdzoną alergią na białko mleka krowiego. Przykładem mleka hydrolizowanego jest Nutramigen albo Bebilon pepti
Sojowe.  "Mleka" produkowane z soi, nie ma w nich białek mleka. Stosuje się je niekiedy w przypadku nietolerancji laktozy lub innych problemów trawiennych. Rzadko podaje się je niemowlętom.
Antyrefluksowe (AR). Tak oznacza się mieszankę przeznaczoną dla dzieci, które często ulewają. Zawiera różnego typu substancje zagęszczające, np. skrobię ziemniaczaną, mączkę chleba świętojańskiego.

6 komentarzy :

 1. Dla nas to z początku też była czarna magia :)))

  OdpowiedzUsuń
 2. Dużo dobrych rad zebranych w jednym miejscu. U nas ja zajmuje się karmieniem ale tatuś czasem przygotowuje mleko. Zawsze trzyma się instrukcji jeśli chodzi o ilość ale ostatnio wyznał mi że raz samodzielnie powiększył dziurkę, a ja nawet o tym nie wiedziałam ale wszystko było ok. A przekarmiac na pewno nie przekarmianmy bo córcia je zdecydowanie mniej niż jest na opakowaniu

  OdpowiedzUsuń
 3. Dobrze, że nie mam już małych dzieci:-) a wnukami martwi się syn.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo przydatne wskazówki. Jednakże każda mama może pokazać tacie, jak wyglada prawidłowa technika karmienia i włączyć go w ten proces. Karmienie mm daje tacie szanse na stworzenie z dzieckiem bardzo silnej więzi i nie warto mu tej szansy odbierać, zakładając z góry, że popełni błędy.

  OdpowiedzUsuń
 5. Niby zwykłe mleko, a dla świeżo upieczonych rodziców od momentu zakupu, aż po samo zrobienie mleka pierwsze razy są szalenie stresujące i kłopotliwe. Potem na szczęście już z górki!

  OdpowiedzUsuń
 6. Ile przydatnych wskazówek, młodym rodzicom może się przydać ten wpis:)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.