środa, 23 sierpnia 2017

Chińska Podróbka znaku CE

Może wydać się to trochę śmieszne. Dla mnie było, bo do wczoraj nie wiedziałam, że jest podróbka znaku CE. Wiedziałam, co oznacza na jakich produktach może się znaleźć. Ale nie wiedziałam, że Chińczycy robią nas w bambuko ! Dla mnie to nie do pomyślenia!. Dzięki mojej ulubionej tajnej grupie na fb i dzięki poście z jednej z koleżanek i porównaniu na zdjęciach  dowiedziałam się o tym i prędko postanowiłam o tym napisać. Sądzę, że jest jeszcze kilka z was, którzy tak jak ja nie wiedzą lub nie wiedzieli na temat podrabiania tego znaku. Na zdjęciu powyżej , znak na górze 'CE- China export". Prawidłowy europejski znak to ten na dole.
Od razu dokładnie zaczęłam przeszukiwać zabawki lenki i inne rzeczy jej. Niestety jakoś nie miałam głowy do tego ale sądzę, że mam kilka takich zabawek z ową podróbką..Trochę o znaku CE, symbol informuję nas o tym, że produkt jest bezpieczny i nie zagraża zdrowiu oraz nie jest szkodliwy dla środowiska naturalnego. Znaczek CE daję nam gwarancję, że wyrób przeszedł pozytywnie specjalistyczne badania  i spełnia przewidziane dla niego podstawowe europejskie normy jakości i bezpieczeństwa. Powinniśmy wiedzieć, że forma i wielkość znaku jest ściśle określona i zastrzeżona. Wymóg oznakowania symbolem CE jest obowiązkowy dla wszystkich produktów, które bezpośrednio mogą zagrażać zdrowiu, czyli między innymi: domowego sprzętu elektrycznego i elektronicznego , a przede wszystkim zabawek dla dzieci , gryzaczków.


Jednak również znak CE ( podobnie jak inne towary) doczekał się.. chińskiego odpowiednika, który absolutnie nie oznacza bezpieczeństwa ! Jest to skrót od słów : China Export ! Ba, wygląda na to, że w biznesie wszystkie chwyty dozwolone. Chińscy producenci wykorzystali skrót i umieszczają go na swoich wyrobach. Nie byłoby w tym wielkiego wykroczenia, gdyby nie fakt, że znak naklejony czy wydrukowany na opakowaniu zabawki dla niemowlaka, różni się od oryginalnego symbolu CE tylko jednym detalem i prawie, że nie zauważalnym odstępem pomiędzy literami. Ja niestety się na to ciągle nabierałam , myśląc ze to nasz oryginalny europejski symbol CE

Zdjęcie pożyczone , za zgodą koleżanki :)
Jak widzimy , na różowym tle widzimy chiński symbol , a na tym drugim oryginalny znak CE.

Znak CE informuje klientów o tym, że produkt jest bezpieczny i posiada odpowiednie zabezpieczenia: To ważne w automatyce, która reguluję np. pracę bramy wjazdowej ( mówię to na przykładzie ) A więc co może się stać, jeśli produkt z fałszywym CE nie posiada odpowiednich zabezpieczeń, a konsument z pełną wiarą go instaluję ? To samo z zabawkami dla niemowląt , widzimy znak CE , nie wiemy że jest on fałszywy i podajemy bez żadnego zastanowienia zabawkę z chińskim symbolem.. To może być bardzo niebezpieczne. Ale mam nadzieję, że wy konsumenci nauczycie się rozróżniać obydwa znaki i będziecie wybierać te produkty, które są oznaczone prawidłowym symbolem. Miejmy nadzieję, że znak który od lat cieszy się zaufaniem nadal taki pozostanie  i będziemy umieli odróżnić go od fałszywego CE (China Export). Ja na szczęście będę teraz bardziej ostrożniejsza, jeżeli chodzi o produkty dla mojej córeczki, a wiadomo jej zdrowie i bezpieczeństwo jest dla mnie najważniejsze !!

2 komentarze :

  1. Nie wiedziałam, że podrabiają taki znak.
    Dziękuję za informację.

    OdpowiedzUsuń
  2. O kurcze, nie miałam o tym pojęcia. To naprawdę bardzo ważna informacja, zwłaszcza przy zakupie produktów, z którymi będą miały styczność nasze dzieci.

    OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.