niedziela, 16 lipca 2017

Rozwoj fizyczny i umysłowy dziecka

Każdy z nas wie jak wygląda rozwój fizyczny jak i umysłowy ale na czym polega i co robić? 
Zachęcam do przeczytania!
Moja Lenka zalicza się narazie do pierwszego półrocza , czyli- wiadomo, w czasie tych miesięcy można zaobserwować jak z noworodka rozwija się malutki człowiek, posiadający własną osobowość , zdolny do nagradzania Twoich wysiłków zachwycającymi uśmiechami i gaworzeniem !! Cudowne jest obserwowanie Lenki kiedy z tygodnia na tydzień śmieje się coraz bardziej i głośniej gada do nas :)) najważniejsze od wszystkich zabawek jest twoje towarzystwo. Gdy dziecko nie śpi, uśmiechaj się do niego i rozmawiaj z nim na różne tematy . Podczas zabaw stymuluje jego wzrok , słuch i zmysł dotyku . Nie trzeba kupować drogich zabawek, naprawdę wystarczą nawet stare widokówki czy zdjęcia, nietłukące się lusterka , grzechotki i Twoje ubrania których może dotykać , u Lenki sprawdziły się moje włosy , aż za bardzo bo czasem tak ciągnie że piszczę jak poparzona.Posługiwanie się ciałem:
 Stwarzają dziecku możliwości poznania jego ciała. niemowlę położone na brzuchu unosi się na ramionach i kopię nogami , z czasem rezygnując nawet z podpierania się i momentalnie z radości wszystko może się obrócić w płacz . Łagodny masaż Oliwka dla niemowląt , stwarza okazję do nauki Poznania swojego ciała.

Przedmioty i dzwięki :
dziecko które ukończy 6 tygodni może być już wkładane do leżaczka oczywiście kiedy nie śpi, (jeszcze młodsze chętnie leży na rozłożonym kocu) możesz mu pokazać kolorowa zabawkę wydająca dźwięki , zobaczysz że okaże Zainteresowanie. Na pewno będzie umiało utrzymać już w dłoni lekki przedmiot,  który mu w nią włożysz, po pewnym czasie na pewno zacznie wyciągać rączki w stronę przedmiotów chcąc je chwycić.Wzajemne poznawanie się:
W pierwszym miesiącu życia dziecko nie umie skupić wzroku na przedmiotach oddalonych od niego dalej niż na 25 centymetrów. Pochylając się więc na nim mówiąc do niego-twoja mimika może być przy tym bardziej wyrazista :) kochane mamy i przyszłe mamy i tatusiowie  to właśnie kontakt wzrokowy pomaga dziecku rozwijać osobliwość oraz tworzyć więzi emocjonalne
Obroty ciała: 
Podczas pierwszych 6 miesięcy dziecko zdobywa nowa umiejętność przewracanie się na boki- niestety moja Lenka ma problem z napięciem mięśniowym więc narazie to przekręca się na jedną stronę która ja przeważa- dziecko zaczyna najpierw z brzuszka na plecy, a potem odwrotnie . Daje mu to ogromną satysfakcję. Jednak nigdy nie opuszczaj dziecka nawet na krok lepiej jak ubezpieczasz ruchy dziecka . 
Siadanie:
My jesteśmy na etapie czekania na siedzenie , ale gdy dziecko osiągnie już lepsza sprawność mięśni, pomóż maluszkowi nauczyć się siedzieć , ustawiając dookoła niego poduszki lub poduszkę ciążowa (my mamy taką "i"więc na pewno nam pomoże) Poduszki pomogą zachować równowagę i zamortyzują ewentualny upadek :)
Z mojej strony narazie to tyle , jeszcze do tego napisze o Kamieniach milowych rozwoju dziecka, od urodzenia do 3 roku życia. Na pewno poinformuje o nowym wpisie :) nawiązującego do tematu rozwoju fizycznego i umysłowego 

10 komentarzy :

 1. Z tego co wiem nie powinno się "pomagac" dziecku siadac i obkładac to poduszkami, tylko powinno nauczyć się siedzieć samodzielnie.
  Powiem Ci że Julka też się obraca tylko w jedną stronę ale nadal ja leżał specjalista i stwierdził że nie wymaga rehabilitacji, ani nie ma asymetrii. Więc ja już sam nie wiem. Kazał czekać aż młoda skończy 6msc i Je i wtedy coś będzie nie tak zgłosić się do niego ponownie ponieważ teraz może się jeszcze wszystko wyrównać samo.
  A to że dzieci wola rodziców od zabawek to prawda. Wszystkie grzechotki to nuda w porównaniu z zabawa z mamą.
  Niech Ci lenka zdrowo rośnie

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Każde dziecko ma swój czas :) więc nie ma co się martwić że jedno dziecko z 2 tygodniowym opóźnieniem zacznie się przewracać na boki

   Usuń
 2. Pamiętaj , że każde dziecko jest inne i w swoim czasie się rozwijają na swój sposób . A mniej więcej okreslilam co i jak . Oczywiście dokładniej opiszę podczas pisania kamieni milowych rozwoju dziecka , a tam mniej więcej na kazdy msc opisane co i jak

  OdpowiedzUsuń
 3. Ja nie odróżniam dziecka dwumiesięcznego od dwulatka :D Przed Tobą bardzo odpowiedzialne zadanie, podziwiam! Powodzenia <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Widzę, ze bardzo wiele rzeczy o rozwoju dziecka można się od Ciebie nauczyć. Szczególnie podoba mi się pomysł pokazywania widokowek i zdjęć :) Gratuluje pociechy :).

  OdpowiedzUsuń
 5. Jakie to piękne obserwować jak taki malec się rozwija! Klaudia J

  OdpowiedzUsuń
 6. Ten czas mam już a daleko sobą... cudowne chwile, które minęły nie wiadomo kiedy

  OdpowiedzUsuń
 7. Dobry tekst i piekna obserwacja malego czlowieczka :D

  OdpowiedzUsuń
 8. Jestem najstarsza z rodzeństwa, więc wielokrotnie miałam możliwość obserwacji wzrostu dziecka z boku. Fajna rzecz! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Śmieszne istotki te dzieci, ciężko nadążyć za ich rozwojem :)

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.