sobota, 29 lipca 2017

Pluszowe literki- jak uszyćJuż będąc w ciąży chciałam zabrać się za uszycie pluszowych literek , przygotowałam się do tego w 100 procentach . Wybrałam odpowiednią czcionkę i wielkość , wydrukowałam literki wycięłam i odrysowałam na kartonie. No i tak to zostawiłam,aż do niedawna . Oczywiście musiały przeleżeć w szafie ponad 4 miesiące, a to dlatego , że już bliżej mi było do porodu i mniej chęci, a wtedy nie miałam do dyspozycji maszyny do szycia. Wiec ręcznie na pewno by mi to zajęło więcej czasu.
...

No to zaczynamy !

Kiedy już dostałam maszynę i nabrałam motywacji zabrałam się od razu za szycie.
A więc , na początek lepiej zrobić szablon. Ja wolałam wydrukować, wyciąć i odrysować na sztywniejszej kartce/ kartonie- jak kto woli (ja wybrałam kartony po pudłach) Czcionkę do zrobienia i wydruku wybrałam Courier New/ rozmiar 940/pogrubienie. Oczywiście zależało mi aby każda literka zmieściła się na formacie A4 i nie zawierała zbyt wiele małych, skomplikowanych przeszyć, które mogłyby ulec zniekształceniu w dalszych etapach mojej pracy

Kiedy już mam gotowy szablon, wycinam go i przenoszę na materiał.Przykładam do siebie dwa kawałki materiału prawymi stronami do środka. Moja rada: Jeśli macie nieregularny wzór na materiale, odrysujcie literki wspak (moje materiały były różne i nie wymagały odrysowywania wspak ) Celowałam tak aby najwięcej było widać szczegółów


Zaczynamy szyć wzdłuż odrysowanych linii. Pamiętaj!, aby zostawić dziurkę by wywinąć materiał na prawą stronę. Ja starałam się wybrać miejsca, w których najmniej będzie widać zszycie otworu na samym końcu (niestety nie zawsze o tym pamiętałam więc niektóre literki mają widoczne zszycia, więc warto pamiętać o tych dziurkach do pozostawienia)
Wszywanie wstążeczek-kilka słów na temat estetyki i funkcjonalności. Jak już widziałam literki to albo z wszytą pętelką sznurka , sklejone klejem na ciepło. Ja uznałam, ze w miejscach, w których chce podwiesić literki, wstążki wszyję podwójnie abym mogła je zawiązać wedle swoich upodobań. Ciaśniej, luźniej zawiązać na łóżeczku czy na sznurku  lub na ścianie. Z wszywaniem wstążek jest  tak, że wkładamy je pomiędzy dwa kawałki materiału więc obszywając literkę naokoło , nie widzimy czy przypadkiem nie przyszyjemy ich gdzieś do krawędzi (moje wstążki były długie) Przy pierwszej literce tak zrobiłam , ale przy drugiej wpadłam na pomysł aby najpierw obszyć literkę naokoło pomijając miejsce wpuszczenia wstążek. Taką metodą spokojnie możemy obszyć resztę literki nie obawiając się o niesforne wstążki :)). Jeszcze jedna uwaga , odnośnie miejsc zszycia wstążki z kawałkami materiału. Ja po obu stronach je podpalałam aby się nie pruły.
Tu mam już przygotowane do obszycia  materiały z odrysowanymi literkami.
Tak wygląda obszyta literka .
Po obszyciu odcinamy nadmiar materiału. W miejscu otworu na wypchanie zaprasowujemy materiał, co ułatwi wam później równe zszycie po wypchaniu literki.
Wywijamy przez pozostawiony otwór i gotowe do wypełnienia. Analogicznie robimy z wszystkimi literkami, które nie mają wewnątrz otworów. W moim przypadku było to : L, E, N, K
(na zdjęciu już widać wypchaną literkę)

Jeśli chodzi o literki, które mają otwory postępujemy inaczej. W moim przypadku była to literka: A'' . Najważniejsza uwaga przy obszywaniu takiej literki: nie możemy obszyć wewnętrznego otworu, ponieważ nie będziemy w stanie wywinąć jej na prawą stronęNa przykładzie literki ''A''. Jak widać na zdjęciu  rozcięłam po środku materiału , aby pozostawić trochę odrysowanej krawędzi na podwinięcie. Zaprasowałam aby ładnie wywinąć i usztywnić materiał z drugiej strony. Po wywinięciu obszyłam krawędź ( zrobiłam to ręcznie ponieważ nie wychodziło mi to naprawdę idealnie maszyną)
Literka gotowa do wypełnienia

Wypełnianie: aczkolwiek nie jest to aż tak czasochłonne jak mamy odpowiednie narzędzia. Ja wzięłam z kuchni drewnianą łyżkę i dzięki jej rączce przesuwałam na koniec literki wypełnienie dużo szybciej niż ręcznie. Pamiętajcie, że nie ma co pchać na siłę. Wyczucie i precyzja to ponad wszystko. Na koniec pozostaje wam zszyć otwory i gotowe :D


Według swoich upodobań możemy zrobić dodatki , zostawiam to dla was i dla waszej fantazji.


Proszę bardzo, tu efekt końcowy mojej pracy


Jak na mój pierwszy raz jestem naprawdę zadowolona , i zachęcam was do stworzenia takich literek samodzielnie. Naprawdę to nie jest takie trudne. :))

7 komentarzy :

 1. Literki wyszły prześlicznie. A że później niż planowałaś? Temat poleżał i nabrał ważności ��

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. no literki już były planowane zanim w ogóle jeszcze myslałam że bloga będe prowadzić, zabrałam sie pod koniec stycznia za nie , a skończyłam niedawno :)

   Usuń
 2. Świetny kurs i znakomity efekt! Ja do szycia jakoś nie mam zdolności ;) Wolę wyszywać lub scrapować :)

  http://przystanek-klodzko.pl/

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak dokładnie wytłumaczyłaś, że wydaje mi się, że nawet ja potrafiłabym je uszyć, choć mam dwie lewe ręce do jakichkolwiek robótek ręcznych. Nawet kilka dni temu myślałam o zakupie malutkiej maszyny, ale znając mój słomiany zapał i tempo z jakim się zniechęcam, kiedy coś idzie nie po mojej myśli, obawiam się, że dlużej będę słuchała od męża, że znów dokonałam zakupu, który w niczym mi się nie przydaje, niż będę się cieszyć z tej maszyny.

  OdpowiedzUsuń
 4. Świetnie Ci wyszło! Ja co prawda literek nie szyłam, ale wciąż próbuję czegoś nowego. Zamierzam w końcu zabrać się za jakieś spodnie i bluzę dla córki :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Prześliczne literki :) Szycie nie jest moją mocną stroną - wolę wyszywanie :)

  http://przystanek-klodzko.pl

  OdpowiedzUsuń

Szablon stworzony z przez Blokotka. Wszelkie prawa zastrzeżone.